Depresyona Giren Bir Kadının Yaptığı 10 Garip Davranış

  • Yusuf

    Yusuf

Depresyon, kelime anlamı olarak ruhsal bozukluk ya da ruhsal olarak çöküntü anlamlarına gelmektedir. Dört insandan birinde depresyon rahatsızlığı görülmektedir. Kadınlar bu hastalıktan 2 kat daha fazla etkilenmektedir. Eskiden bu hastalığa ruh kanseri ismi verilirdi. Bunun sebebi ise depresyona giren kişilerin ilaçlı tedavilere ve herhangi bir tıbbi tedaviye hiçbir şekilde yanıt vermemesidir.

Tekrarlanan beyin uyarımı yani TMS tedavi yöntemi de herhangi bir şekilde yanıt alınamayan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ama kafatası 2.5 cm’den daha fazla kalın olan kişilerde maalesef bu yöntemde etkili olmamaktadır. Peki bu depresyon problemine yakalanan kişiler ne gibi belirtiler gösterir. Bunları sizin için sıralayalım.

1Eskiden Zevk Aldıkları Şeylerden Artık Hoşlanmazlar

Bu rahatsızlığa yakalananların bir çoğunda görüntülendiği gibi artık sürekli olarak yaptıkları ve zevk alarak hoşlanarak yaptıkları şeyler onlara anlamsız ve bir o kadar saçma gelmeye başlar. Yaptıkları eğlenceli şeylerden çabuk sıkılır ve yapmak istemez hale gelirler.

2Yetersizlik Duygusu

Kendilerini yaptıkları şeylerde yetersiz görürler. Bunun neticesinde de kendi kafalarında aldıkları kararlar ile artık yapmamaya başlarlar. Örneğin; fit bir görünüme sahip olmak için çaba gösteren bir kadının sevgilisi tarafından terk edilmesi sonucu bu çabadan vazgeçmesi ve tam aksi yönde hareket etmesi.

3Suçluluk Duygusu

Etrafında gerçekleşen birçok olaydan kendilerini sorumlu ve suçlu hissederler. Sürekli olarak bunalım halinde kalırlar. Bu durumu kendileri için ciddi bir problem haline getirebilirler.

4Yoğunlaşmakta Problem Yaşarlar

Bir konu üzerinde veya herhangi bir şey üzerinde yoğunlaşmakta sıkıntılar yaşarlar. Odaklanma problemi yaşamaları herhangi bir şeyde başarı elde etmelerini zorlaştırır.

5Ümitsizlik Duygusuna Kapılırlar

Yaptıkları ya da yapacakları işler konusunda sürekli bir ümitsizlik yaşarlar. Bu yüzden herhangi bir işe ya da eyleme başlangıç yapmakta sürekli zorluk çekerler.

6Hayattan Tamamen Uzaklaşırlar

Bulundukları toplumdan ve yaşadıkları hayattan tamamen uzaklaşır. Kendi kabuklarına çekilir. İçe kapanık bir hayat sürdürürler.

7Bedensel Rahatsızlıklar Ortaya Çıkabilir.

Bu rahatsızlığı yaşayanların bir kısmında bedensel rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Mesela sürekli kaşınma problemi yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda kaşıntıyla ilgili tedaviler işe yaramaz. Depresyon problemini çözmek gerekir.

8Kendi İçlerine Kapanırlar

Toplumdan tamamı ile koparlar ve kendi iç dünyalarında yaşamaya başlarlar.

9Dışarıya Tepki Vermezler

Ciddi anlamda travmatik bir olay geçiren kişiler nadirde olsa dışarıdan gelen olaylara tamamen tepkisiz kalabiliyorlar.

10İntihar Eylemi Gösterebilirler

İlerlemiş bir depresyon rahatsızlığında olan kadınlarda intihar eylemi gözükebilir. Bu tür ağır hastalıktakiler en kısa zamanda bir hastaneye yatırılarak tedavi görmelidirler.

Facebook Yorumları
Beğendim!
Beğendim! Helal olsun! Hoş değil! Çok acı... Yok artık! Yerim! Çok iyi! Kızgın!

Toplam: 0 yorum

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.