İpeksi ve Işıl Işıl Saçlar İçin Evde Uygulayabileceğiniz Bakım Önerileri

  • Melike

    Melike

Her kadın ipeksi ve ışıl ışıl saçlara sahip olmak ister. Bunun için de gerekirse kuaförlere çok fazla para öderler. Fakat aslında evde yapabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde kısa sürede saçlarınızın ışıl ışıl ve yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. İpeksi bir yumuşaklık evinizde uygulayabileceğiniz kadar kolay.

1Şampuanı çok kullanmak mükemmel sonuçlar almanızı sağlamaz.

Halkımızda genellikle ne kadar fazla şampuan kullanırsan o kadar mükemmel sonuç alırsın gibi bir yargı var. Fakat bu durum tamamen yanlış. Çok fazla şampuan kullanmak sizlere muhteşem sonuçlar almanızı sağlamaz. Kullanacağınız az miktardaki şampuan saçlarınızı temizleyecek ve güzel kokmasını sağlayacaktır. Hatta küçük bir öneride bulunacak olursak; kullanacağınız şampuanı ufak bir kabın içerisinde ılık suyla incelterek kullanın.

2Saçlarınızı dipteki saçlardan taramaya başlayın.

Saçlarınızı tararken kalın dişli taraklar ve doğal malzemelerden yapılmış olan tarakları tercih edebilirsiniz. Bu saçlarınızın tarama evresinde kırılmasını veya hasar görmesini engelleyecektir. Bu konuda uzman olan işiler ise saçların enselerden başlayarak üst kısımlara doğru taranması gerektiğini söylüyor.

3Fön gibi işlemlerden önce koruyucu ürünler kullanmaya başlayın.

Fön veya maşa gibi işlemler saçlarınızın zarar görmesine bu yüzden ışıltılı halini kaybetmesine sebep olacaktır. Buna engel olmak için bu işlemleri yaptırmadan önce mutlaka koruyucu ürünler kullanmalısınız. Bu sizin saçlarınızı koruyacak ve ışıltısını kaybetmesini engelleyecektir.

4Zeytinyağının muhteşem etkisini saçınızda hissedin.

Saç için en önemli bitkisel yağ nedir? diye bir soru yöneltilse uzmanların büyük bir çoğunluğu zeytinyağı diyecektir. Sağlığımıza çok büyük faydası bulunan zeytinyağı saç sağlığımız içinde çok önemlidir. Zeytinyağı ile yapacağınız maskeleri de kullanabilirsiniz. Örneğin bir yumurta sarısını, 2 yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırın. Saçınıza sürün. Streç film ile sararak 10 dakika beklettikten sonra yıkayın. Etkisini kısa süre içerisinde göreceksiniz.

5Saçlarınızın uçlarını kestirmekten korkmayın.

Çoğu kadının en büyük kabusu saç kestirmektir. Tabii, bunda kuaförlerinde hatası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her zaman istenilenden kısa kesiyorlar. Fakat saçlarınızın düzenli olarak kırıklarını aldırmanız veya uçlarından kesmeniz saçlarınızın daha parlak durmasını sağlayacaktır.

6Aynı anda çok fazla bakım ürünü kullanmak gibi bir hata yapmayın.

Çoğu kadının saçları konusunda yaptığı hatalardan birisi aynı anda çok fazla bakım ürünü kullanmak oluyor. Fakat bu bakım ürünleri veya üst üste uygulanmış olan bakımlar saçlarınıza beklediğiniz faydadan ziyade zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için belli bir düzene koyarak bakım yapmayı deneyin.

7Zeytinyağı kadar önemli olan bir diğer besin baldır arkadaşlar!

Saçlar için zeytinyağı kadar önemli olan bir diğer besin kesinlikle baldır arkadaşlar. Bal saçlarınıza parlaklık ve hacim verecektir. Bir buçuk bardak ılık su ile bir tatlı kaşığı balı karıştırıp birde bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra bu karışımı ıslak olan saçlarınıza yavaş yavaş masaj yaparak uygulayın. Sonrasında ise kurutun. Bundan sonra saçlarınızın daha parlak göründüğünü ve daha rahat şekil aldığını fark edeceksiniz.

8Bitkisel şampuanlar tercih edin.

Şampuanların içerisinde genellikle çok fazla kimyasal madde vardır. Bu maddelerinde saçlarınıza zarar verme ihtimali ve parlamasına engel olma olasılığı vardır. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı temizlemek için bitkisel şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde saçlarınız hem daha fazla parlayacak hem de daha bakımlı duracaktır.

Facebook Yorumları
Beğendim!
Beğendim! Helal olsun! Hoş değil! Çok acı... Yok artık! Yerim! Çok iyi! Kızgın!
1