Makyajda En Sık Yapılan 10 Hata

  • Melike

    Melike

Makyaj; hem cilt kusurlarını kapatarak daha canlı bir görünüme kavuşmak, hem de kendisini daha iyi hissetmek isteyenlerin en sık başvurduğu yöntem oluyor. Fakat makyaj yaparken ürün seçimine ve uygulama yöntemine dikkat edilmediğinde hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Makyaj hataları, görsel kusurların yanı sıra cildin yıpranmasına da yol açabiliyor.

1Cilt Tonuna Uygun Olmayan Ürünler Kullanmak

Fondöten, kapatıcı, pudra, BB ve CC krem gibi ten ürünlerinden en iyi sonucu almak için cilt alt tonunu bilmek ve ürün seçimini bu doğrultuda yapmak gerekiyor. Ten rengiyle uyumlu olmayan ürünler yapay ve maskemsi bir görünümün oluşmasına yol açabiliyor.

2Yanlış Pudra Seçimi

Pudra, cilt makyajını sabitlemek ve parlamayı önlemek için kullanıyor. Pudranın gereğinden fazla kullanılması, renginin cilt tonundan çok daha açık olması ve pişirme adı verilen sabitleme işleminden sonra iyice süpürülmemesi; ciltte homojen olmayan görünüme neden oluyor.

3Abartılı Göz ve Dudak Makyajını Bir Arada Uygulamak

Makyaj uzmanları, makyaj yaparken yüzün tek bir bölümünün ön plana çıkarılmasını, diğer bölümlerin mümkün olduğunca sade bırakılmasını öneriyor. Hem yoğun göz makyajı yapıp hem de canlı renklerde bir ruj sürmek abartılı ve amatör bir izlenim oluşturuyor.

4Kontur Pudrasını Yeterince Dağıtmamak

Yüze yeni bir boyut kazandırmak için kullanılan kontur ürünleri gereğinden fazla kullanıldığında ve iyi dağıtılmadığında yapay ve kirli bir görüntüye sebep oluyor.

5Kaşları Doğal Olmayan Şekillerde Biçimlendirmek

Özellikle son yılların en dikkat çekici makyaj trendleri arasında gösterilen dolgun kaş modası, yanlış uygulamalarla felakete dönüşebiliyor. Doğal kaş çizgisini takip etmeyen, yoğun bir şekilde boyanmış kaşlar komik sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

6Toz Ürünleri Gereğinden Fazla Kullanmak

Allık, aydınlatıcı ve bronzlaştırıcı gibi toz ürünlerin çok fazla uygulanması yüzde palyaçomsu bir görünüm oluşturduğundan en büyük makyaj kusurlarından biri olarak görülüyor.

7Koyu Renk Farları Tüm Göz Kapağına Sürmek

Koyu renkli farklar gölgelendirme ve cut-crease uygulamaları için oldukça kullanışlı ürünler olsa da göz kapağının tamamına sürüldüklerinde abartılı bir görünüme yol açıyor.

8Rimeli Kalın Katmanlar Halinde Uygulamak

Göz makyajının en önemli tamamlayıcısı olan rimel uygulaması, dozunda yapıldığında gözleri ön plana çıkarmaya yardımcı oluyor. Fakat topaklanan kısımları temizlemeden birkaç kat rimel uygulamak “örümcek bacağı kirpik” denen görünümü oluşturuyor.

9Ruju, Dudak Çizgisinin Dışına Taşırarak Sürmek

Makyajda en sık yapılan 10 hata arasındaki en dikkat çekici makyaj kusurlarından biri, dudakları dolgun göstermek adına, dudak çizgisinin dışından çerçevelemek oluyor. Son derece yapay bir izlenim oluşturan bu uygulama dudak çevresinin kurumasına da sebep oluyor.

10Abartılı Panda Göz Makyajı

90’ların favori alt kültürlerinden biri olan modern-gotik akımının ortaya çıkmasından bu yana, koyu renk göz makyajları özellikle de gençler tarafından sıkça tercih ediliyor. Fakat yoğun bir şekilde uygulanan koyu renkli göz makyajı; hem gözleri olduğundan daha küçük gösteriyor, hem de özensiz bir hava katıyor.

Facebook Yorumları
Beğendim!
Beğendim! Helal olsun! Hoş değil! Çok acı... Yok artık! Yerim! Çok iyi! Kızgın!
11