Saç Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kriter

  • Melike

    Melike

Çoğu kadının korkulu rüyası saçını boyatacağı zaman yanlış bir renk seçmektir. İster ilk defa saçını boyatacak olsun isterse daha önce birkaç defa saçını boyatmış olsun her kadın bu durumu yaşar. Aslında bazı şeylere dikkat edilirse tamamen size uygun bir saç rengi seçebilirsiniz.İşte saç rengi seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

1Kararı kuaförünüze bırakmayın.

Saçını hangi renge boyatması gerektiğine karar veremeyen birçok kişi kararı kuaföre bırakıyor. Fakat bu tercihin sonu hüsranla bitebiliyor. Bunu önlemek içinse kuaföre gitmeden kafanızda net bir saç rengi belirlemektir. Kuaförler genelde saç rengini seçme evresinde hangi renk kolaylarına geliyorsa onu seçiyorlar. Fakat saç rengi seçmek ciddi bir analiz gerektirir.

2Ten renginiz çok önemli.

Eğer saçınızı boyatmaya karar verdiyseniz saç rengi seçme evresinde dikkat etmeniz gerekenlerden birisi ten renginizdir. Eğer ten renginiz açıksa bu evrede işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü açık ten rengine sahip olan kadınlara saç renkleri arasından büyük bir çoğunluğu uyar.

3Kullanabileceğiniz bir renk seçin.

Çoğu kadın saçını boyatacağı zaman moda olan renkleri seçiyor. Fakat bunun yerine kullanabileceğiniz renkleri seçmeniz daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bazı renkleri kullanmak gerçekten büyü titizlik gerektirir. Örneğin kırmızı rengini kullanmak zordur ve titizlik gerektirir. En ufak bir yağmurda akma tehlikesi vardır ve bütün kıyafetinizi mahvedebilir.

4Çok fazla işlem gerektiren renklerden uzak durun.

Saç boyanması evresinde saça ne kadar fazla işlem uygulanırsa saç o kadar yıpranacaktır. Bu yüzden saçınıza çok fazla işlem uygulanması gereken renklerden uzak durmalısınız. Özelikle saçınız çok fazla açılması gerekiyorsa saçınızın yanma ihtimali bile var. Bunu düşünerek saçınızın rengini seçin. Sonuçta kimse saçının yıpranmasını istemez.

5Saç uzunluğunuz bile çok önemli.

Bazen ufak bir faktör gibi durabilir fakat saç renginizi seçerken saçınızın rengi de çok önemlidir. Saç renkleri genellikle uzun saç ile kısa saç arasında farklı durur. Bu yüzden saç renginizi seçeceğiniz zaman saçınızın boyunu da baz alın ve istediğiniz rengin sizinle aynı boyda olan saçlarda nasıl duracağına dikkat edin.

6Kaşlarınız hangi renk?

Saç renginizi değiştireceğiniz zaman kaşlarınızı boyatmak istemiyorsanız kaş renginizi de hesaba katmanız gerekir. Eğer saçlarınızı açık renk boyatacaksanız ve kaşlarınız koyu renk ise görünüş olarak kötü duracaktır. Aynı zamanda kaşlarınız seyrek veya açık renk ise koyu renk saç rengi seçimlerinizde de kaşlarınız sönebilir.

7Moda olan renklerden yaptırmak zorunda değilsiniz.

Çoğu kadının en büyük hatası o dönem hangi renk modaysa onu seçmeleridir. Moda olan renkler size yakışacak diye bir durum söz konusu değil. Yani saç renginizi seçerken o sanatçıda o renk var demeyin ve kendinize uygun olan bir renk seçmeye çalışın. Yoksa dönüşü gerçekten zor olan bir tercih yapmış olabilirsiniz.

8Tarzınızın tamamen dışına çıkmayın.

Her kadının bir tarzı vardır. Saç renginizde bu tarzınıza uygun olması gerekir. Yoksa sil baştan dolabınızı da yenilemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden saç rengi tercihinizde tarzınızın tamamen dışına çıkmadan tercih yapmanız gerekir.

9Saçınızın uzama hızını hesaba katın.

Her hafta dip boyasına gitmek ister misiniz? Bir zaman sonra bu durum sizin için bir çileye dönüşebilir. Tabi saçınızın kendi rengine uygun olan bir renge boyatırsanız böyle bir problem yaşamazsınız. Fakat aksi takdirde gerçekten büyük problemler sizi bekler. Bunu hiçbirimiz istemeyiz. Bu yüzden saçınızın uzama hızını hesaba katın ve eğer saçınız hızlı uzuyorsa gerçekten ona göre kendi saç renginize çok aykırı olan renkler seçin.

10Doğru tonu bulmakta önemli.

Saçımı sarı istiyorum demeyle bitmiyor o iş. Doğru tonu yakalamanız lazım bunun için iyi bir şekilde istediğiniz rengin tonlarını araştırmalı ve en doğrusunu seçmelisiniz.

 

Facebook Yorumları
Beğendim!
Beğendim! Helal olsun! Hoş değil! Çok acı... Yok artık! Yerim! Çok iyi! Kızgın!