Spor Yapmaya Vakit Bulamayanların Zinde Kalmalarını Sağlayacak 10 Şey

  • Medocu

    Medocu

Günlük hayatın stresinden ve iş hayatından dolayı maalesef birçoğumuz kendimize özel zaman ayıramıyoruz. Yapmak istediklerimizi istediğimiz zaman diliminde yapamıyoruz. Ne kadar ‘’zamanım yok’’ cümlesi yapmacık ve bahane gibi gözükse de aslında iş hayatında olan birçok insan için kesinlikle doğru bir cümledir. Bu yapmak istediklerimizin arasında en çokta spor yer almaktadır. Ama vakit olmadığı için genellikle askıya alınmaktadır. Spor yapmaya vakti olmayanların daha zinde bir yaşam sürmeleri için maddeler hazırladık. Bakalım neymiş bunlar;

1Kızartmaları ve Hazır Gıdaları Bırakın

Kızartmaların aşırı şekilde kullanılması insanlarda şişmanlık ve damar sertliği gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır. Hazır gıdalar ise çoğunlukla kanserojen etkileri ile bilinmektedir. Yani sözün kısası ikisinden de uzak kalmalısınız.

2Yürüyüş Yapın veya Bisiklet Kullanın

İşinize, okulunuza ya da gün içinde nereye gitmeniz gerekiyorsa yürüyerek gidin. Eğer mesafe fazla ise daha hızlı gidebilmek için bisiklet kullanabilirsiniz. Hem tasarruf etmiş olursunuz. Hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

3Asansör Değil Merdiven Kullanın

Günde ortalama olarak 40 45 merdiven çıkmanız sizin yılda 2 kilo kaybetmenizi sağlıyor. Bunu 200-250 arası merdivene çıkararak yılda 10 12 kilo kaybedebilirsiniz. Hem de diyet ve benzeri herhangi bir işleme maruz kalmadan yapmış olursunuz. Ayrıca merdiven çıkmak; tansiyonunuzu dengelemekte, kalbinizi güçlendirmekte, kemik yoğunluğunuzu artırmakta ve kaslarınızın gelişmesini sağlamakta size yardımcı olur.

4Meyve Suyu İçmeyin

Meyve suyunu içmektense kendisini yiyin. Meyveleri sıkarak tükettiğinizde içerisinde daha az mineral ve daha az vitamin kalıyor. Ayrıca lif içeren kısmını ve posalı kısmını da kaybediyorsunuz. Bu yüzden meyveleri normal olarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

5Bol Miktarda Su Tüketin

Su içmenin faydalarını zaten saymamıza gerek yok. Bu konuda hala bilgisi olmayanlar varsa ufak bir araştırma yaparak öğrenebilirler.

6Daha Fazla Sebze Tüketin

Hastalıklardan korunmanızı sağlayan vitaminlerin ve diğer etmenlerin büyük kısmını sebzeler sağlar. Ayrıca kalori değeri de oldukça düşüktür. Bu yüzden daha fazla sebze tüketin.

7Günlük Olarak Esneme Hareketleri Yapın

Sabahları evden çıkmadan önce ya da iş dönüşü esneme hareketleri yapın. Bu hem günlük ağrılarınızın dinmesinde hem de vücudunuzun daha düzgün bir hal almasında size yardımcı olacaktır.

8Meditasyon Yapın

Etkili gibi gözükmese de sadece kiloda değil ayrıca genç görünmeniz konusunda da oldukça etkili bir yöntemdir. Nasıl yapacağınız konusunda araştırmalar yapıp hemen başlayabilirsiniz.

9Alkol ve Sigara Kullanmayın

Sadece öldürdüklerini bilmek bile kullanmamanız için yeterli bir sebep diye düşünüyorum.

10Öğünleri Tam Yapın

Uzun süreli aç kalmayın. Metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Bu yüzden gün içerisinde ki öğünlerinizi atlamayın.

Facebook Yorumları
Beğendim!
Beğendim! Helal olsun! Hoş değil! Çok acı... Yok artık! Yerim! Çok iyi! Kızgın!
1